Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní fakta o Zambii

5. 6. 2007

Zambie (Zambijská republika) je vnitrozemský stát ležící v Jihostřední Africe. Sousedními zeměmi jsou: Angola, Demokratická republika Kongo, Malawi, Mozambik, Namibie, Tanzanie a Zimbabwe. Dříve tento stát patřil k Jižní Africe, později se stal v roce 1923 britskou kolonií a nazýval se Severní Rhodesie.

Nezávislost získala Zambie 24. října 1964. Od prosince 1972 zde vládl režim jedné strany a až v říjnu 1991 se ve vládě opět projevuje více politických stran. Dnešní hlavou státu je president Levy Mwanawasa (od 2.února 2002)

Celková rozloha Zambie je 752,614 km2 (což mají dohromady Francie, Švýcarsko, Rakousko a Maďarsko), z níž většina je tvořena souší, jen 11,890 km2 tvoří vodstvo. Počet obyvatel je okolo 11,261,795, přičemž hustota osídlení je 13 obyvatel na km2 . Na venkově žije 58 % obyvatelstva, ve městech 42 %.

Podnebí je zde tropické, rozdílné dle nadmořské výšky. Počasí se střídá podle třech ročních období. Chladné a suché období trvá od května do srpna, teplé a suché období od září do listopadu a teplé a deštivé období od prosince do dubna. Teploty se mohou vyšplhat až na 40 C.

Zambie je rozdělena do 9 provincií:  Central, Copperbelt, Eastern, Luapula, Lusaka, Northern, North-Western, Southern, Western, ty se dále dělí na oblasti. Hlavní město Zambie je Lusaka. Další větší města jsou například Kitwe, Ndola a další.

Většinu země pokrývá rozsáhlá náhorní plošina, nalézají se zde však i kopce a hory. Nejnižší bod země je u řeky Zambezi (329 m) a nejvyšší v kopcích Mafinga (2301m). Největší řeka Zambie je Zambezi, která zde pramení. U města Kariba je na ní vybudována hydroelektrárna s obrovským umělým jezerem. Na jihu tvoří Viktoriiny vodopády, které se nachází na této řece, přírodní hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Do severní části Zambie zasahuje částečně jižní výběžek jezera Tanganjika.

Velkou plochu země pokrývá buš, kterou tvoří savana a ostrůvky lesů. Na jihu se nachází rozsáhlé lesy, především zde převládá hodnotný rhodeský týk. V říčních bažinatých porostech jsou husté travinaté porosty, kolem jezer rostou rákosy.

Z přírodních zdrojů je pro Zambii významná měď, kobalt, zinek, olovo, uhlí, dále naleziště smaragdů, zlata, stříbra, uranu. Přírodními nebezpečí představují pro Zambii periodická období sucha a tropické bouřky od listopadu do dubna.

Zemědělství se soustředí především na pěstování kukuřice, obilí, rýže, podzemnice olejné, slunečnice, čiroku, zeleniny, květin, tabáku, bavlny, cukrové třtiny, typické plodiny podobné bramborám – cassava (tapioca) a kávy. Dále se zde chová dobytek, kozy, prasata a drůbež. Neméně je pro Zambii typický a důležitý rybolov.

Nejdůležitější z průmyslu je zde těžba a zpracování mědi, stavebnictví, zpracování potravin a nápojů, chemická a textilní produkce, výroba hnojiv a zahradničení.

Zambie také částečně těží z turismu. Může nabídnout teplé, slunečné počasí, četná historická místa a divokou zvěř žijící buď zcela volně v buši nebo v safari parcích či menších přírodních rezervacích. nabízejících též ubytování a občerstvení – tzv. Lodge. Pohybují se zde například sloni, žirafy, antilopy, zebry, méně gepardi a lvi, hroši, buvoli a různé druhy opic. Také zde žijí mnohé druhy nebezpečných hadů a krokodýli.

Měnou užívanou v Zambii je Zambian kwacha-ZMK [kvača]. Kurz ZMK vůči americkému dolaru je kolem 4 000 ZMK za 1$.