Kurz první pomoci pro děti z Kalingalinga
V rámci sociálních programů společnosti Czech AID u kostela Saint Francis Xavier Parish v Kalingalinga čtvrti v Lusace se několikrát ročně konají ve středu v odpoledních hodinách workshopy týkající se první pomoci. 20-50dětí ve věku 6-17 let si tak může vyslechnout, jak postupovat při různých zraněních, se kterými se můžou v běžném životě setkat. Instruktor první pomoci ze Zambijského Červeného Kříže záměrně vybírá pro začátek lehčí poranění, jako například mdloba, krvácení z nosu, dále ale také třeba dušení a ošetření různých ran a postupem času se dostává k závažnějším poraněním. Děti bývají s postupy první pomoci v různých případech seznámeny jednoduchou a hravou formou a postupy si na sobě navzájem zkoušejí. Některé z nich vědí, jak mají při těchto poraněních postupovat, jiné se s tím seznamují. Je vidět, že jsou pro ně tato témata zajímavá a blízká, a že si pravděpodobně uvědomují jejich důležitost.
Seznámení se s postupy první pomoci je pro děti velmi důležité, zvláště proto, že některé z nich tyto informace nikde jinde nezískají. Některé z nich například zřejmě poprvé v životě viděly při demonstraci dezinfekci?! Z tohoto důvodu je spolupráce s instruktory ZRC dlouhodobá a postupně se znalosti dětí mohou prohlubovat a prověřovat. Velkou výhodou místních instruktorů je jejich schopnost komunikovat v Nyanje i v angličtině, takže mohou porozumět všechny děti. Zároveň se velmi dobře doplňují s Leem Tembem, který při výkladu pomáhá jako asistent. Lee Tembo, zambijský student sociální práce na univerzitě v Lusace, pomáhá i při dalších aktivitách pro děti na Kalingalinga.
Kvalita výkladu po stránce obsahové bývá velmi dobrá, což mohly posoudit nejen studentky Zdravotně sociální fakulty a zároveň zdravotní sestry ale i sociální pracovnice Radka Rejhová, která, jako členka Českého Červeného Kříže sama již několik let první pomoc vyučuje v České republice. Rozhodně má tento workshop pro děti veliký přínos a jeho opakování je nasnadě.
napsala Radka Rejhová