Kulturní informace
Podání rukou
Lidé si při pozdravu podávají ruce. Zambijci, především pak muži, používají specifické podání ruky – trojnásobné, se zalomením palců v druhé fázi (podobné trampskému pozdravu u nás – „zalomení palců“, zakončené však ještě jedním klasickým podáním ruky).
Předávání dárků
Dárky jsou zde přijímány a dávány oběma rukama.
Dávání dárků je zde velmi časté a jejich odmítnutí je velmi neobvyklé a nezdvořilé.
Pohřby a truchlení
Pohřby jsou v Zambii velkolepou záležitostí. Účastní se jich i vzdálení příbuzní a spolupracovníci. Od zaměstnavatele se očekává, že zajistí rakev a náklady na pohřeb.
Na pohřeb nosí všechny ženy pestré oblečení – chitenge – dva metry dlouhou barevnou látku, omotanou kolem boků a hlavu mohou mýt pokrytou šátkem. Truchlící jsou přepravováni na korbách náklaďáků a dávají o sobě svému okolí značně vědět. Smutek je v některých kmenech dáván najevo zpěvem a tancem a jedná se o velmi emotivní záležitost. Pláč je znakem smutku. Během truchlícího období zůstávají muži a ženy odděleni. Muži většinou zůstávají venku u ohně, ženy uvnitř v domě. Muži se většinou zabývají úpravou pohřbu, zatímco ženy připravují jídlo pro truchlící. Děti, kromě blízkých příbuzných, jako je syn nebo dcera, se pohřebního průvodu neúčastní. V průběhu truchlícího období se doma neuklízí, nemyje se a nepřevléká oděv.
Kitchen Party (Bridal Shower)
Tato oslava předchází svatbě. Koná se v moderním, městském zambijském světě. Sejdou se pouze ženy a dávají nevěstě rady, jak se starat o manžela a rodinu. Zároveň se předávají dary nevěstě, a to veskrze velmi praktické, jelikož se jedná o vybavení do kuchyně, jak již vyplývá z názvu této oslavy. Jedná se o velmi zajímavou, veselou a živou kulturní akci.
Tradiční svatby
Zazní-li pojem Lobola, nejedná se o žádnou nadávku, ale o jakési ocenění nevěsty. Je to cena, kterou, dle tradic některých kmenů, musí před svatbou zaplatit ženich nevěstiným rodičům. Cena nevěsty může být vyčíslena buď v penězích nebo v kusech dobytka. Pohybuje se potom např. od jedné do pěti krav...Nezřídka se pak stává, že ještě dlouho po svatbě manžel „splácí“ svou manželku jejím rodičům. Pro rodiče je to jakési zadostiučinění za ztrátu pracovní síly v domácnosti.
Podle tradice je nevěsta pozvána večer před obřadem do ženichovy vesnice. Tento večer se oslavuje jejich svatba, hojně se jí a pije pivo a nevěstě a ženichovi jsou předávány dary. Jedná se o velikou oslavu, spojenou se zpěvem a tancem a bubnováním. Oslava může trvat přes dva či tři dny. Po rozpuštění davu starší radí nevěstě a ženichovi, jak jejich manželství chránit a žít šťastně. (i ZVF)
Narozeniny
Budoucí matka nesmí dle místních zvyklostí sedět mezi dveřmi nebo se skříženými nohama, protože to prý může způsobit obtíže při vypuzování plodu. Dále nesmí nosit korále či řetízky na krku, což prý může způsobit, že se jí narodí dítě s provazem kolem krku. Dle tradic nesmí být těhotenství komentováno, dokud není zřejmé a pak dále pouze manželem nebo jinou ženou, pokud žádný muž není. Rodina starších vybírá dítěti jméno. Jestliže během těhotenství zemře některý z blízkých příbuzných, dítě je pak pojmenováno po něm. Dárky a oblečení pro miminko mohou být kupovány a dávány až po narození dítěte. Dále si nesmíte pochovat miminko, pokud mu nic nedáte. Největším dárkem, který může dítě v některých kmenech dostat, je mladé tele, s kterým se očekává, že bude vyrůstat a prospívat. Matka a novorozené dítě jsou po určitý čas odděleny od davů lidí, obvykle do zahojení pupeční jizvy.
Oblékání
Pro muže je běžné chodit v šortkách, ne příliš krátkých, ale běžnější a přijatelnější jsou dlouhé kalhoty. Pro ženy je nejvhodnější sukně ke kolenům či kalhoty stejné délky. V safari kampech se obléká běžně, do khaki pohodlného oblečení.